Project Description

„Po kolana w niebie”

Janusz Prusinowski Trio
wydawnictwo SŁUCHAJ UCHEM / ORIENTE MUSIC, 2013 r.

II nagroda w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2013

Są nieba „gdzieś – kiedyś”, ale są też „tu i teraz” – można do nich czasem (przez zbieg okoliczności) wpaść: po kostki, po kolana, po uszy. Gramy i śpiewamy o doświadczaniu nieba stopami – o znalezieniu się w niebie dzięki sile ciążenia. Poszukujemy w muzyce instrumentalnej, w tańcach, w skalach i barwach instrumentów, w wyznaniach zawartych w przyśpiewkach. Do udziału w nagraniach zaprosiliśmy wybitną wiejska śpiewaczkę z Galek Rusinowskich, naszą mistrzynię Marię Siwiec. Myślę, że wiejscy mistrzowie, od których ten język otrzymaliśmy, wiedzą, co to niebo. Sięgamy również do poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore. Poeci marzyli, żeby ich pieśni trafiły pod strzechy. My też – spod strzechy – marzymy. Doświadczenie nieba w różnych postaciach jest jedną z substancji poezji. Mam nadzieję, że drobne i niedoskonałe odblaski nieba zawarte na niniejszej płycie zainspirują Was do tego, byście rytmicznie stawiali stopy na ziemi, a zarazem śmiało spoglądali w górę.
Janusz Prusinowski

Muzycy:
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia, cymbały
Michał Żak – flety drewniane, szalamaja, klarnet
Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, drugie skrzypce
Piotr Zgorzelski – basy, kontrabas, tenor
Szczepan Pospieszalski – trąbka

Gościnnie:
Maria Siwiec – śpiew

1. Po kolana w niebie
2. Mazurek Ciarkowskiego
3. Wyrywasy Marysi
4. Równy Kretowicza
5. Oj, taradom
6. Król i Królowa
7. Mazurek pod ścianą
8. Za las chłopcy
9. Mazurek o miłości
10. Owczarek Kubiaka
11. Moja pieśń
12. Mazurek na Piechotę
13. Persyjan 14. Lubelski z Kolberga
15. Musiałas ty dziewczę co umieć
16. Koziołek
17. Polka ZZ
18. Mazurek “Skarga”

Z recenzji:

Ze wszystkich 10 płyt ta najbardziej i najciekawiej zwraca się w stronę dziedzictwa polskiej muzyki ludowej. Większość muzyki JP Trio pochodzi z tradycyjnych źródeł. Jeden z utworów został zaczerpnięty z kolekcji Oskara Kolberga. Kilka kolejnych zespół przejął od starych mistrzów, takich jak Maria Siwiec, Marian Lipiec, Anna Koperkowa czy Kazimierz Meto. Ten album jest swoistą lekcją na temat ogromnej różnorodności mazurków o rozmaitych tempach i akcentach. Ale nie chodzi w nim tylko o imitowanie przeszłości. JP Trio stworzyło żywą muzykę do tańca, która jednocześnie jest zakorzeniona w tradycji. Muzycy rozszerzyli instrumentarium o flet, klarnet i trąbkę. Teraz w zespole gra pięciu stałych członków. Ich repertuar także się rozszerzył i zawiera obecnie utwory pisane do wierszy Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore’a. Ta płyta jest mocnym wyrażeniem wiary w siłę tradycyjnej polskiej kultury. (tłum. Natalia Janota)
Simon Broughton, red. naczelny magazynu Songlines 
(Folkowy Fonogram Roku 2013 – opinia jurora)

Nie wyobrażam sobie lepiej wykonanej, z większym wdziękiem zagranej muzyki najbliższej mi geograficznie tradycji. Jest w tym i wiedza dotycząca polskiej tradycji, i swoboda utożsamiana z wiejskimi muzykantami, a zarazem doskonały warsztat. Całość jest bardzo komunikatywna – zestaw ludowych melodii i przyśpiewek (gościnnie słyszymy tu Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich) przynosi różnorodne formy bardzo zgrabnie i z polotem ułożone w program, który przemówi do miłośników różnych stylistyk muzycznych, został też znakomicie nagrany.
Bartek Chaciński (Polityka)
(Folkowy Fonogram Roku 2013 – opinia jurora)

Mam do nich słabość: do ciągłego bujania skrzypiec, chropowatych dęciaków, „chodzonego” rubata basu. Tu dodatkowo jeszcze słuchamy korzennego głosu Marii Siwiec, śpiewaczki z Gałek Rusinowskich. W rodzimą tradycję zespół wkłada spontaniczność oraz nieprzewidywalność i rozsadza ją. Ta na pierwszy rzut ucha „dźwiękowa niechlujność” jest doskonale przygotowana i wyreżyserowana. Wszystko pozostaje pod pełną kontrolą. Prusinowski & Co nie tylko doskonale „weszli” w środek naszej kultury wiejskiego muzykowania, ale potrafili także zachować swoje własne brzmienie i styl. I to pozostaje ich największym atutem.
Jacek Hawryluk (Program 2 Polskiego Radia)
(Folkowy Fonogram Roku 2013 – opinia jurora)

Niewątpliwie najbardziej bliska brzmieniowo tradycji ludowej płyta spośród trzech wybranych przeze mnie do grona laureatów.  Trzeci album Janusz Prusowski Trio przynosi, jak i poprzednie, piękne aranżacje melodii ludowych, które artyści zbierają często u samych źródeł, od wciąż żyjących muzyków ludowych. W ich muzyce słychać staranność (szczególnie w grze Janusza na skrzypcach) w oddaniu charakteru i stylów wykonawczych muzyków Polski Centralnej.  Na płycie kilku gości, m.in.: znakomita śpiewaczka ludowa Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa. Janusz Prusinowski, zarzekający się od lat że nie wykonuje muzyki folkowej, tym razem sięgnął także po teksty poetów – Tuwima, Norwida i Tagor’a. Niewątpliwie wielu fanów znajdzie nastrojowo wykonana „Moja piesń”, dla mnie jednak najlepszą kompozycją na płycie pozostaje wspaniały i dostojny Mazurek Skarga.
Kuba Borysiak (Program 2 Polskiego Radia)
(Folkowy Fonogram Roku 2013 – opinia jurora)