Ostatnio byliśmy w Grecji w 2011 – przejęci showcase na Womex, pełni wiary, że polska muzyka tradycyjna może stać się jednak znana i ceniona w świecie. To marzenie wydaje się powoli ziszczać, a nam, mimo covidowych trudności udało się w tym roku wrócić do Grecji – tym razem do Kawali, na festiwal COSMOPOLIS.

Od lipca 2000 r. Gmina Kawala i Organizacja Pożytku Publicznego Kawala – Dimofelia organizują festiwal COSMOPOLIS na Półwyspie Panagia w Kavali. Jest to wielowymiarowy festiwal, który gromadzi dziesiątki tysięcy tysiące odwiedzających w każdym wieku w mieście Kavala. To święto muzyki, sztuki, spotkania z różnorodnością kulturową, wzajemnego szacunku i współuczestnictwa. Festiwal trwa od maja do grudnia i obejmuje niemal wszystkie gatunki muzyczne, ale także inne dziedziny sztuki. Podczas dotychczasowych edycji Cosmopolis gościło wiele gwiazd, wśród nich jedne z największych nazwisk na greckiej i międzynarodowej scenie, a także młodych wchodzących artystów z całego świata. Festiwal naturalnie koncentruje się na promowaniu kultury krajów śródziemnomorskich i Bałkanów, ale pokazuje także różnorodność innych kultur, jak ma to miejsce w przypadku zaproszenia dla Janusz Prusinowski Kompania. Obejmuje wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty na zamku Panagia, występy grup tanecznych w małym teatrze Mohameda Alego, warsztaty taneczne i muzyczne, sympozja i wykłady, a także pawilony/stoiska w formie jarmarku prezentujące część kultury (głównie rękodzielniczej) krajów zaproszonych artystów. Kompania występuje w części programowej festiwalu, która poświęcona jest muzyce świata – CosmoWorld. Festiwal prowadzi także działania edukacyjne, m. in. program wykładów CosmoMusicHub. Podsumowując, festiwal jest wydarzeniem o ogromnym zasięgu (dziesiątki tysięcy widzów/uczestników) a jednocześnie jest to wydarzenie o wymiarze lokalnym. Przyciąga zarówno Greków z całego kraju, jak i rzesze turystów odwiedzających corocznie ten region.

Dziękujemy Instytutowi Adama Mickiewicza za dofinansowanie naszej podróży w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

https://www.cosmopolisfestival.gr/show-item/janusz-prusinowski-kompania-pol/