W piątek (25 listopada 2016) pierwszego dnia jesiennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata będziemy przywoływać pamięć o muzyce żydowskiej, granej na wsiach. Usłyszymy opowieści i granie tradycyjnych muzykantów, którzy zetknęli się z kulturą żydowską. Wieczorem potańc, zabawa – kapele zagrają repertuar żydowski, znaleziony podczas badań terenowych i w zapisach Oskara Kolberga. A wszystko to w POLIN / ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa.
————————–————————–——–
25.11.2016 godz. 18:00 / sala Klubokawiarni / wstęp wolny
————————–————————–——–
część pierwsza – WTAJEMNICZENIA to spotkanie z wiejską muzyką żydowską, zarówno tą, którą zapisał Oskar Kolberg, jak i tą, która przetrwała w pamięci wiejskich muzykantów. Usłyszymy żydowskie tańce i opowieści. Porównamy też jak grano i śpiewano w tym czasie na polskich weselach.

WTAJEMNICZENIA składać się będą z:
– pokazu filmu archiwalnego z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”;
– opowieści śpiewaczki Władysławy Dychy, zaśpiewa nam też weselną pieśń w jidysz oraz wiejską weselną pieśń z Roztocza;
– Stanisław Głaz (skrzypce) i Ewa Grochowska (drugie skrzypce) zagrają żydowskie polki i melodie wiejskie z Roztocza;
– zagrają kawałki od Simsiów bracia Wójcikowie (skrzypce, harmonijka ustna, śpiew), nauczone od ojca, który grał ze słynną żydowską kapelą Simsiów z Radomskiego.

————————–————————–——–
25.11.2016 godz. 20:30 / sala Klubokawiarni / zabawa biletowana, wstęp 20 zł
————————–————————–——–
część druga – taneczne szaleństwo, czyli KOLBERG PO ŻYDOWSKU – Tę część otwiera gościnnie Ania Broda piosenką ze swojej nowej płyty, później muzykę żydowską z zapisów Oskara Kolberga i własnych badań terenowych zagrają:
– Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Kamil Owczarek – lubelskie melodie żydowskie z Roztocza i zapisów Kolberga, gościnnie zagra Stanisław Głaz; zaśpiewa Władysława Dycha
– DiaBuBu – melodie żydowskie z Łowickiego;
– kapela Niwińskich – muzyka braci Simsiów (od Mariana Bujaka, braci Wójcików), Józefa Kasiaka i z zapisów Kolberga spod Przysuchy, gościnnie zagrają bracia Wójcikowie;
– kapela Janusza Prusinowskiego – kawałki żydowskie z badań Oskara Kolberga (tom Mazowsze) i Michała Rubina.
* * *
Wydarzenie odbywa się w ramach Jesiennej Edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzyka Odnaleziona
Partnerzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Scenariusz i prowadzenie: Andrzej Bieńkowski
KOLBERG PO ŻYDOWSKU – spotkania i zabawa realizowane są dzięki wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Drugi dzień festiwalu dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
————————–————————–———
26.11.2016
————————–————————–———
Drugiego dnia festiwalu zapraszamy na koncert finałowy polsko – szwedzkiego projektu muzycznego „ Polska – Ścieżki Tańca”.
Nie zabraknie również tancerzy i kapel z Mazowsza, prowadzone przez nich warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). I finał podczas tradycyjnej już Nocy Tańca! Kapele wiejskie i miejskie zagrają „pod nogę”.
Szczegóły na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/209919116085925/