Janusz Prusinowski Kompania to nie tylko działalność koncertowa, ale również edukacyjna. Tym razem Janusz Prusinowski zaprasza na intensywne warsztaty gry na skrzypcach dla zaawansowanych.

18-19 listopada 2017
Warszawa, Ambasada Muzyki Tradycyjne, Jazdów 3/20

Słuchając gry wiejskich skrzypków już po kilku dźwiękach, kilku taktach wiemy kto gra. I nie jest to kwestia melodii, ale najróżniejszych „patentów”, którymi muzykanci prowadzą tancerzy i oczarowują słuchaczy.
Warsztaty będą próbą praktycznego wprowadzenia we właściwości indywidualnych stylów wybranych wiejskich Mistrzów. Będziemy badać i eksperymentować ze strojem, artykulacją, smyczkowaniem, frazowaniem, rytmem i pulsem, będziemy słuchać nagrań archiwalnych i starać się wydobyć dźwięki i zwroty, które często umykają uwadze skupionej na ogarnięciu podstawowej melodii oberka czy mazurka. Sięgniemy po spuściznę mistrzów takich jak Piotr Gaca, Kazimierz Meto, Jan Ciarkowski czy Józef Piechota (być może będzie ich więcej). Naszym celem tym razem nie będzie poznanie repertuaru Mistrzów, ale wniknięcie w specyfikę ich muzycznej filozofii, oraz inspiracja w poszukiwaniu osobistego stylu każdego z nas. JP