16 lipca zagraliśmy w Stryjnie Drugim kameralny koncert, który będziecie mogli obejrzeć 23 września o godz. 18.05 na antenie nowego internetowego kanału TVP Kultura 2.0. W tym dziwnym kameralno-wirtualnym czasie to często jedyny sposób na spotkanie.

Do zobaczenia!

 

„PO SLADACH I MANOWCACH”
Jest to pierwszy koncert JPK po długiej przerwie, spowodowanej kwarantanną. Wybraliśmy do niego utwory do których najbardziej się stęskniliśmy i którymi najbardziej chcieliśmy podzielić się z publicznoscią. Większość z nich to mazurki, oberki i pieśni opublikowane na płycie „Po śladach”, która jest najnowszą publikacją Kompanii. Takie utwory jak „Właściwie – kto jestem tu” do słów Juliana Tuwima, „Stepy Akermańskie” do słów Adama Mickiewicza, „Mój Boże Kochany” do słów tradycyjnych, „Gdzie jest ta miłość” do słów Tadeusza Nowaka czy „Deszczowy” do słów tradycyjnych to kluczowe wypowiedzi Janusza Prusinowskiego i Kompanii – głęboko zakorzenione w muzyce tradycyjnej i gramatyce polirytmicznych mazurków i oberków, a z drugiej strony bardzo osobiste, poetyckie, nadające nowy uniwersalny charakter  zarówno poezji polskich wieszczów, jak i poezji ludowej. Właśnie ta poetycka strona, tworząca na nowo jedność i równorzędność dwu rodzajów poezji i dwu światów (dawniej niesłusznie nazywanych kulturą wysoką i kulturą niską, ludową) jest obrazem dążenia do nowej, zaktualizowanej w XXI wieku syntezy, zarówno na polu twórczości jak i osobistego doświadczenia.
Treści koncertu dopełniają inne utwory, publikowane na płytach zespołu, np.: „Serce”, „Powiślak” – oraz jeszcze nie wydane i świeżo „odkryte-skomponowane”: „Ciemna nocka”, „Chmiel i Podróżne”, „3x Gace”, „Jedynak – Lewandowski, Meto – Chopin”. Wybraliśmy je ze względu na kompletność „wybrzmienia” wypowiedzi tego koncertu, bogactwo barw i rytmów polskiej muzyki tradycyjnej, oraz ich lokalność i „lubelskość” (flagowy lubelski „Chmiel”). Koncert odbył się w drewnianym domku na Lubelszczyźnie, dla lokalnej publiczności, zajmującej w sumie 13 krzeseł.
Mamy nadzieję, że  tworzymy muzyczną i poetycką przestrzeń, gdzie z jednej strony Gaca, Meto, Lewandowski, Siwiec, Pawelczyk i inni wiejscy mistrzowie, z drugiej zaś Mickiewicz, Tuwim i Nowak i inni wielcy poeci zasiadają przy jednym stole, tworząc żywą wspólnotę, lekką, pełną humoru i improwizacji oraz wzajemnego szacunku i otwartości.
Janusz Prusinowski
Wykonawcy:
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia, cymbały (lider zespołu)
Michał Żak – flety, klarnet, szałamaja, saksofon, śpiew
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, skrzypce, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, kontrabas, śpiew
Realizacja dźwięku:
Szymon Miśniak
Zdjęcia:
Patryk Denysiuk

Konrad Pomorski

Montaż:
Konrad Pomorski